BİR TATİL ÜÇ ŞEHİR!

Kalkan, Antalya ili Kaş ilçesine bağlı şirin bir beldedir. Günümüzden 3000 yıl önce Likya Uygarlığının yaşadığı ve birçok kent kurduğu Antalya-Fethiye arasında bulunmaktadır. Kalkan 1920'li yıllara kadar Kalamaki isimli bir Rum balıkçı köyü olarak varlığını sürdürmüş ve tarihi dokusunu bugüne kadar korumuştur. Küçük Limanı, eski Rum evleri, dar sokakları, yokuşları ve muhteşem manzarası ile Kalkan bugün ülkemizin en önemli turistik beldelerinden birisi olmuştur. Mavi bayraklı pırıl pırıl koyları, çakıl plajları, küçük kumsalları ve masmavi deniz ve bu manzara ile bütünleşen zeytin ağaçları ve begonviller sizlere unutamayacağınız bir tatil vaat etmekte. Doğal güzelliğini koruyan Kalkan; Kaş ilçesine sadece 25 km uzaklıkta, Fethiye ilçesine ise 85 km uzaklıkta konumlanmıştır. Bir tatil 3 şehir! Her perşembe şehir merkezinde, her pazar Akbel bölgesinde ve her cuma Kınık bölgesinde taze sebze ve meyvelerin satıldığı köylü pazarları kurulmaktadır. İyi ve kaliteli yemek yiyebileceğiniz çok sayıda restaurant, gün boyu güneşlenebileceğiniz beach club’ler, kafe-barlar ve her şeyi bulabileceğiniz küçük dükkânlar şehir merkezine ve liman kıyısına serpilmiştir.

Kalkan'a bir kez geldiniz mi artık her sene gelecekseniz demektir. Çünkü bu sevimli belde ile ziyaretçileri arasında müthiş bir etkileşim oluşmakta ve birçok kişi Kalkan'a yerleşmektedir. Öyle ki bu beldeyi yıllar önce ziyaret eden İngiliz turistler bir daha ayrılamamışlardır. Kalkan şu anda İngiliz turistlerin 1 no'lu popüler tatil beldesi konumunda olup, aylar öncesinden tatil villası rezervasyonlarını yapmaktadırlar. 

Kalkan ve civarında birçok plaj bulunmaktadır. Kalkan marinanın hemen yanı başında restoranların bulunduğu bölgede sevimli bir halka açık plaj bulunmaktadır. Oldukça merkezi bir konumda olan bu plaj bölgenin genel karakteristiği olarak çakıl ile bezelidir. Yine Kalkan’ın en çok tercih edilen bölgelerinden birisi olan Kışla mevkiinde mavi bayraklı şirin bir plaj bulunmaktadır. Özellikle Kışla bölgesinde kalan misafirler bu plaja 3-5 Dakika yürüme mesafesi içinde ulaşabilmekte ve serin sularda yüzmekte ve hemen yanı başındaki Kafe-restoranda kaliteli yemek, atıştırmalık ve içecek bulabilmektedir. İşletme sahibi tarafından şezlong ve şemsiye sağlanmaktadır. Kalkan-Kaş karayolunda ise Kalkan’dan 7 km uzaklıkta dünyaca ünlü Kaputaş Plajı bulunmakta ve her sezon yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır. Dar bir kanyonun ağızında oluşan bu doğal plaj tertemiz ve turkuaz renkli denizi ile harika bir yüzme keyfi sunmaktadır. Karayolundan plaja ulaşmak için 187 basamaklı bir merdiveni inmek gerekmektedir. Bu plajı ziyaret etmek isterseniz yanınızda yiyecek ve içeceklerinizi bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Kalkan’a sadece 25 km uzaklıkta bulunan şirin ilçe Kaş’a da mutlaka 1 veya 2 gün ayırmanızı tavsiye ederiz. Eğer çocuklu bir aile iseniz, Kaş’a 4 km kala karayolu üzerinde sağ tarafta bulunan Akçagerme plajı tam size göre. Kaş Turizm Meslek Lisesinin uygulama plajı olan bu alan toplam 200m uzunluğa sahip olup, genelde sakin ve dalgasızdır. Su seviyesi sığdan derinleşmekte olup çocuklar için oldukça uygundur. Aynı zamanda mesire alanı olan bu plajın içerisinde şezlong, duş ve tuvaletler, kafeterya, tenis kortları, çocuk parkı, aquapark ve yiyecek-içecek olanakları bulunmaktadır. Yine Kaş merkez sahil şeridinde bulunan Büyük Çakıl ve Küçük Çakıl plajları da gün boyu serinlemek için ideal bir ortam sunmaktadırlar. Su dipte bulunan kaynak suları nedeniyle nispeten daha soğuktur. Çevrede restoran ve kafeler bulunmaktadır.

Eğer biraz da sıcacık bir kumsalda güneşlenelim ve denize girelim diyorsanız,18 km uzunluğundaki altın kumlu Patara Plajı tam size göre. Kalkan’a 20 km uzaklıkta bulunan Patara Antik Şehri ve kumsalına Fethiye istikameti doğrultusunda ulaşabilirsiniz. Deniz dibi kum ve sığ olup, çocuklar için oldukça uygundur. Ancak çoğu zaman ılık rüzgârlar ve oluşan küçük dalgalar size eşlik etmektedir. Bölge caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı olması dolayısıyla koruma altındadır. Çevrede yiyecek içecek olanakları mevcuttur.

Ayrıca çevrede bulunan çok sayıda koya tekneler ile ulaşıp muhteşem bir gün geçirmeniz mümkündür. Masmavi ve berrak sular harika bir yüzme keyfi sunmaktadır.

Çok sayıda güvercini barındırması ile bilinen Güvercinlik mağarası ise 2 km mesafede olup, tekneler ile ulaşım sağlanmaktadır. Bir deniz mağarası olan mavi mağara ise Kaputaş Plajının hemen yanında bulunmaktadır.

Her türlü su sporu, su altı dalış, balık avlama, tekne gezileri, Eşen çayında kano keyfi, doğal yürüyüş parkurları ve tabi ki dünyaca ünlü Likya yolunda keşif yapmak, gün içinde yapabileceğiniz aktivitelerden sadece bir kaç tanesidir. Kaş, bugün dünyanın en ünlü su altı dalış noktalarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Yat limanında bulunan birçok dalış kulübünü ziyaret ederek batık dalışı yapabilirsiniz.Kalkan, 18 ayrı dalış noktasına sahip olup, dalmak için en çok tercih edilen bölgelerin başında gelmektedir. Bu dalış noktalarında derinlik 25-30 metre arasında bulunmaktadır. Deniz birçok türde canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu dalış noktaları arasında; Vatoz kayası, Panorama Resifi, Fırnaz Koyu, Frenk Wand, Heybeliada, Patara Kanyonu, Öksüz Ada, Fare ve Yılan adaları ile Sakarya ve Duchess of York batık alanları sayılabilir.

Deniz canlıları arasında, vatoz, ıskarmoz, orfoz, kaplumbağa, orkinos, keler, lagos, baraküda, karavida, ahtapot ve birçok balık türü bulunmaktadır.

Rüzgârın yoğun olduğu günlerde dalış için tercih edilecek en iyi yer; üzerinde yaşayan binlerce kuş ile ünlü Heybeliada’dır. Gece dalışları için ise Öksüz ada daha uygundur. Fare ve Yılan adaları akıntı dalışları için tercih edilebilir ve amatörler ve yeni başlayanlar için de uygundur. Doğal güzelliği ile ünlü Fırnaz Koyunda su sıcaklığı 20-22 C civarında olup, sığ suları yeni öğrenenler için idealdir. Batık dalışı yapmak isterseniz 90 yıl önce bölgede batan bir konteyner gemisinin pruva kısmını ziyaret edebilirsiniz. Pupa kısmı oldukça derinde olup, ancak deneyimli dalgıçlar tarafından görülebilmektedir.

Mavi yolculuk yapmak isterseniz Kaş, bu yolculuğun başlangıç duraklarından birisidir. Sıcaklardan bunalırsanız, Bezirgan yaylasını, Gömbe yaylasını veya İslamlar köyünü ziyaret edebilir, nefis alabalıkların tadına bakabilirsiniz. Bir doğa harikası olan Saklıkent Kanyonu ise 40 km uzaklıkta olup,18 km uzunluğundadır. Kanyonda restaurant ve alabalık çiftlikleri bulunmaktadır. Yaz sıcağından kaçmak için harika bir alternatiftir. Tarihin derinliklerinde dolaşmak isterseniz, çevrede Likya uygarlığına ait birçok antik kent kalıntısı ve ören yeri bulunmaktadır.